AKCE: až do 31.10. je zaslání přes Balíkovnu za 20 Kč!

Co to vlastně mizuhiki je?

MIZUHIKI je tradiční japonské umění vázání uzlů ze speciálních papírových šlahounů. Vezme se dlouhý úzký pruh japonského papíru, ten se pevně svine a naškrobí se speciální směsí z mořských řas, jílu a vody. Po uschnutí se šlahoun vyleští a následně obarví.

V současné době se kromě barvy používá omotání vlákny hedvábí, tenkým proužkem fólie, či různými jejich kombinacemi. Výsledkem je pak silný, ale současně ohebný papírový prut.

Video z továrny Iida Mizuhiki

 

šlahouny mizuhiki

 

Z těchto šlahounů se pak vážou uzle. Protože uzel se sám od sebe nerozváže, tak symbolizuje celoživotní pouto, přátelství, lásku či náklonnost a v Japonsku se věří, že nositeli přináší štěstí a ochranu před zlem. Darováním mizuhiki vyjadřujete své city vůči obdarovanému. 

Historie mizuhiki

Existují různé teorie a příběhy o vzniku mizuhiki v Japonsku. Mě se líbí nejvíc tento příběh:

Kdysi dávno v Japonsku v roce 607 n.l. dorazila z Číny delegace a přivezla dárek japonskému císaři. Dárková krabička měla na víku červenobílou ozdobu z provazu, která měla delegátovi zajistit bezpečnou cestu a císařovi štěstí.

Tím vznikla tradice, že jakýkoli dárek japonskému císaři měl na sobě červenobílou dekoraci. Postupně byl konopný provaz nahrazen "provázkem" z papíru a vznikl tak název mizuhiki.

Význam slova MIZUHIKI 

Mizuhiki se píše znakem 水引 a doslovně se překládá jako "tažené vodou".

引     [みず·ひき] … v hranaté závorce je čtení v hiraganě (jedna ze slabičných japonských abeced)

 
  Slovo mizuhiki se skládá ze dvou kanji znaků, ze znaku  a znaku .
                水 … znak pro vodu
                引 … znak pro táhnout
 

 

Použití mizuhiki

Mizuhiki se postupně rozšířilo i mimo císařský dvůr a už nebylo výsadou jen císaře. Například v období Edo se mizuhiki šlahouny začaly používat u samurajů k vázání culíků (motoyui) na vrcholku hlavy. V 19. století se mizuhiki používalo hlavně k ceremoniálním účelům. Počátkem 20. století se jednalo o dekorace v chrámech, při festivalech a svátcích, ale hlavně se mizuhiki začalo používat na dárkových obálkách pro darování peněz.

V dnešní době se mizuhiki používá v dekoracích, špercích, při balení dárků, na dárkových obálkách, v umění. Fantazii se meze nekladou a japonští mizuhiki tvůrci hledají cesty, jak toto tradiční umění co nejvíc opět přiblížit běžnému člověku, aby nezaniklo.

 

mizuhiki brož javor

 

Více o historii, výrobě, vázání mizuhiki najdete na mém webu o mizuhiki.

Zpět do obchodu