24.-26.5. jsem s mizuhiki na Animefestu v Brně. Zvu vás k návštěvě stánku, kde bude spousta novinek. Od 20.5. už budu mít vše sbaleno na cestu, tudíž objednávky není z mé strany možné potvrdit. Aktualizaci e-shopu spolu s doplněním novinek provedu postupně v týdnu od 27.5.2024.

Můj příběh

Jmenuji se Květa Capaliniová a vytvářím pro vás mizuhiki šperky a doplňky, které symbolizují vzájemné pouto, přátelství či lásku.

V Japonsku se věří, že nositeli přináší štěstí a ochranu před zlem. A já tomu věřím taky, protože od té doby, co se věnuji mizuhiki, potkávám jen super lidi. 

Květa Capaliniová foto 2

Už je to pár let, co jsem byla lapena do sítí japonské kultury a umění. V roce 2010 jsem si našla cestu do Česko-japonské společnosti, kde jsem začala navštěvovat kurz japonské tušové malby a krátce nato i kurz japonské kaligrafie. To mě vedlo k dalšímu objevování Japonska a jeho kultury.

První setkání s mizuhiki

Na podzim 2017 jsem se vydala na akci Japanweek. Tam kromě ochutnávek saké, čajového obřadu, ukázek ikebany a kaligrafie byl i stánek s mizuhiki. Viděla jsem to poprvé v životě a tak mě to zaujalo, že jsem se kolem stánku několik dní neustále nenápadně ochomýtala, až jsem dostala možnosti si vyzkoušet uvázat uzel awaji-musubi.

Nejprve z jednoho šlahounu, pak ze tří a nakonec jsem dostala do ruky pět šlahounů. To už kolem mě stálo několik Japonek a sledovaly mě. Po úspěšném zkrocení šlahounů jsem sklidila jejich potlesk a já byla lapena.

Můj první mizuhiki uzel

prvni mizuhiki uzel capi.mizuhiki

A co to vlastně mizuhiki je?

Mizuhiki je tradiční japonské umění vázání uzlů ze speciálních papírových šlahounů. Vezme se úzký pruh japonského papíru, pevně se svine a následně naškrobí. Po uschnutí se vyleští a obarví či omotá hedvábím, fólií, či různými kombinacemi. Z těchto šlahounů se pak vážou uzle. Předností tohoto materiálu je, že výrobky jsou lehké a současně díky mokrému procesu výroby šlahounů jsou velmi odolné vůči vodě.  

Mizuhiki - pouto mezi lidmi 

Následně jsem začala ve volných chvílích hledat informace o mizuhiki, materiálu a návodech. Postupně se mi to podařilo a na podzim 2019 jsem se pustila do studia tajů mizuhiki. Čím víc jsem se učila vázat uzle, tím víc mě to pohlcovalo a já hledala další cesty k návodům a ke šlahounům, které si nechávám posílat z Japonska.

Oslovila mě hlavní myšlenka mizuhiki - pomocí uzlu vytvořit pouto mezi lidmi. Protože uzel se sám od sebe nerozmotá, tak symbolizuje celoživotní pouto, přátelství či lásku a nositeli přináší štěstí a ochranu před zlem.

Prohlídněte si nabídku šperků, ozdob do vlasů, přívěsků a klíčenek a spousty dalšího. Případně si zkuste uvázat vlastní mizuhiki. Věřím, že mizuhiki darované od srdce doopravdy přinese obdarovanému štěstí, protože štěstím je i to, že má kolem sebe lidi, kteří ho mají rádi.

Budu ráda, když i vás mizuhiki okouzlí a přinese do života štěstí.

 

Rozhovory zveřejněné v médiích

            mizuhiki_rw_awajimusubi

Rozhovor pro Liberecký deník

Zpět do obchodu